Rošt je důležitá součást postele, která podpírá matraci. Pečuje o jeho kvalitní odvětrávání, což zabraňuje množení mikrobů a plísní. Rošt také podporuje komfort při spaní. Platí, že čím máte kvalitnější rošt, tím se vám bude pohodlněji ležet v posteli. Pokud bychom měli popsat rošt z čeho se skládá, tak je to dřevěný nebo kovový rám a vnitřní lamely nebo latě. Důležité je rošt ukotvit, aby se nehýbal a nevrzal.
Známe dva základní druhy roštů. Prvním je pevný laťový rošt, který má po své délce naskládané minimálně pružné dřevěné laťky. Tento rošt je vhodný zejména pro pružinové a taštičkové matrace. Druhým typem roštu je lamelový rošt. Skládá se z velmi pružných dřevěných nebo syntetických lamel, k nimž se nejvíce hodí pěnové matrace. Oba druhy roštů mohou být statické nebo polohovatelné.
Výklopné rošty jsou ideálním řešením pro postele se zabudovaným úložným prostorem. Rošty se mohou vyklápět bočně – u jednolůžkových postelí, ale i u manželských nebo zepředu – většinou u manželských postelí. Při vyklápění vám pomohou plynové písty nebo pružiny, které celý rošt i s matrací zvednou a udrží nahoře.
Výběr správného roštu nepodceňujte. Vyberete-li si nevhodný a nekvalitní rošt, zkrátíte tím životnost matrace a ani váš spánek nebude tak komfortní jako by se správně zvoleným roštem měl být.
Rozhodující faktory při koupi nového roštu
Prvním a velmi důležitým kritériem při výběru roštu je vaše hmotnost. Nosnost roštů se většinou pohybuje od 80 kg do 130 kg, ale najdou se také modely s maximální nosností až 150 kg. Druhým kritériem je částka, kterou jste ochotni za nový rošt zaplatit. I zde ovšem platí pravidlo, že za kvalitu si musíte připlatit. Tato investice se vám však vrátí tím, jak dlouho vám rošt vydrží bez poškození a nutnosti výměny. Pokud již máte zakoupené matrace, nový rošt vybírejte podle jejich druhu. Obecně platí, že pružné matrace se mají ukládat na tvrdší laťové rošty a méně pružné matrace zase na měkké lamelové rošty.
Mohlo by vás zajímat:
Základ moderní ložnice - pořádná postel s roštem a matrací