Předtím, než si řeknete, že s výrobou vlastního taburetu budete mít příliš mnoho práce a že přece 1 taburet nemůže stát hodně peněz, věřte, že jejich průměrná cena v Ikei je až 3 000 Kč!

Pokud se vám nechce do ruční výroby, protože máte pocit, že pneumatiky jsou vhodné jen na vyhození, chtěli bychom vás upozornit, že rozložení jedné pneumatiky trvá až 500 let!

A věděli jste, že taburety od profesionálních designérů stojí od 8 000 Kč do 16 000 Kč, některé i více?   

Taburet z pneumatiky a provazu natřeném tyrkysovou barvou

Foto: © en.dawanda.com

Zahrajte si na designéry vy sami a doplňte svou domácnost jedinečným a stylovým kusem nábytku, který nekoupíte v žádném obchodě!

Představte si ten pocit zadostiučinění při obdivování výtvoru vlastní práce ve vaší domácnosti…Nemluvě o tom, že se takovým designérským skvostem můžete pochlubit před návštěvou a s hrdostí prohlásit, že ten originální kus nábytku jste vytvořili vlastníma rukama. Ten pocit je prostě k nezaplacení!   

Taburety z penumatiky natřené na bílo s polštáři

Foto: © women24.com

Už jste se dostatečně naladili na vlnu kutilství?

Věříme, že ano a přinášíme vám podrobný návod na jednu z možností, jak si vyrobit vlastní taburet z pneumatiky!

Taburet z provazu

Na výrobu designového taburetu z ojeté pneumatiky nemusíte být dlouholetý kutil, zvládne to i každý začátečník. Práce vám bude trvat přibližně 3 hodiny a výsledek bude rozhodně stát za to!   ;-) 

K výrobě budete potřebovat:

 • 1 starou ojetou pneumatiku
 • 2 MDF desky ve tvaru kruhu s průměrem kruhu pneumatiky
 • provaz hrubý alespoň 10 cm
 • šrouby a šroubovák
 • vrtačku
 • tavní lepící pistoli
 • štětec
 • hadr na čištění
 • tmel nebo vrchní lak (Sayerlack)

kompletní obrázkový postup na výrobu taburetu z pneumatiky

Foto: © handimania.com

Jaký je postup?

 1. Pneumatiku důkladně očistěte suchým hadříkem. Pokud je velmi špinavá, pořádně ji omyjte, opláchněte a nechte uschnout.  
 2. Když je pneumatika čistá a suchá, pomocí vrtačky do ní vyvrtejte otvory hluboko do gumy na místech, kde budete připevňovat šrouby.

Můžete ji přišroubovat na dvou stranách, vyvrtat tři nebo i čtyři otvory do kříže, jak uznáte za vhodné. Hlavní je přišroubovat desky na obě strany pneumatiky tak, aby pevně držely.  

 1. Na takto připravený podstavec můžete začít lepit hrubý provaz. Lepte od středu desky pomocí tavní lepící pistole a přikládejte provaz směrem ven.

Jak přesně na to?

Lepící pistolí utvořte ve středu desky základní bod, kam připevníte začátek provazu a od něj už ho jen ukládáte do tvaru „šneka“ za stálého přidávání lepidla.

 1. Stejným postupem pokračujte i po okrajích pneumatiky a ujistěte se, že provaz drží pevně a mezi jednotlivými řadami nejsou žádné mezery.  
 2. Pokračujte tím, že pneumatiku otočíte vzhůru nohama a lepíte provaz dokola, tentokrát po stranách směrem ke středu, dokud se nedostanete na konec.

Pokud si chcete ušetřit trochu práce, spodní část klidně vynechejte. Jelikož bude na zemi, nebude to vidět.   

 1. Když jste tímto způsobem oblepili svůj budoucí taburet, ujistěte se, že na žádných místech nevyčnívají kousky provazu, případně je srovnejte a konec provazu odstřihněte.
 2. Po dobře odvedené práci nechte sebe i taburetku asi hodinu odpočívat, a pak celou taburetku natřete pomocí štětce tmelem či transparentním lakem.
 3. Povrchový nátěr nechte uschnout další hodinu, a pak natřete druhou, finální vrstvu laku nebo tmelu.
 4. Celou taburetku nechte pořádně vyschnout týden až dva nebo se řiďte pokyny na krabičce vámi zvoleného nátěru.

Chcete-li provaz neutrální barvy oživit, namalujte taburetku barvami podle vašich představ.

 1. A na závěr už jen užívejte! Může vám posloužit k sezení, ale i jako stolek či stojan na květiny. Fantazii se meze nekladou. :)

taburetka jako stolek

Foto: © whiletheysnooze.com

Pokud byste chtěli celý postup vidět na vlastní oči, prosím, podívejte se na podrobný video návod:

Podobným způsobem si můžete vytvořit taburetku i z látky či různých potahů, které byste jinak možná vyhodili. Věřte, že ani vaši známí nebudou věřit, že vaše nová taburetka není z obchodu.  ;-) 

pneumatiky připravené na výrobu taburetů

 Foto: © sashe.sk

Pneumatiku můžete obmotat různými provazy, použít barevné polštáře a vytvořit si tak nádherný doplněk do pokoje. :)

taburet vyrobený za pomoci pneumatiky a červených šňůr

Foto: © handmade-ideas.com

Pokud máte rádi ruční práce, jako je pletení či háčkování, ojetou pneumatiku můžete využít i takovým kreativním způsobem. Co myslíte, se šikovnými rukama se určitě bude hodit k prodeji.

stylové a vkusné taburety vytvořené háčkováním

 Foto: © apartmenttherapy.com

háčkované taburetky pre domáce zvieratká

Foto: © handmade-ideas.com

Můžete ponechat vzhled bočních stran pneumatiky v původním stavu, případně je nabarvit tak, aby vám ladily do interiéru a vyrobit pouze sedací část. Nebo můžete dodělat pohodlné sezení pomocí vaty a látky a boky obmotat provazem tak, jak jsme popsali v podrobném návodu.

výroba krásného taburetu s barevným potahem

 Foto: © tsy-bits-and-pieces.blogspot.sk

taburety z pneumatiky a stylovým podsedákem

Foto: © gadorawilder.com

Ať už chcete ušetřit, dbát na životní prostředí, bydlet originálně nebo jste prostě nadšenci užívání netradičních materiálů při tvorbě nábytku a povyšování starých věcí na něco moderní, stylové a vkusné, budeme rádi, pokud vás náš návod na originální taburetku zaujal a zkusíte to i vy!

Možností je nekonečno, věříme, že jsme vás inspirovali a alespoň jedna z našich variant na „homemade“ taburetku vám padla do oka.  ;-) 

 

 

Sdílet

Komentáře

komentářů