Něžný, romantický a venkovský – i takový je provensálský styl. Pokud vás neláká ultra moderní nábytek a máte raději něco klasického, nádych Francie bude pro vás to pravé. Zařídit si obývací pokoj v tomto duchu není vůbec složité. Stačí pokud víte, čím je provensálský styl charakteristický a zapojíte i svoji kreativitu.

Foto: © pixabay.com

Foto: © pixabay.com

Seznamte se s provensálským stylem

Jde o typ venkovského stylu, který nemohl vzniknout nikde jinde než ve Francii v 19. století. Jelikož Provence je oblast ležící na jihu Francie u Středozemního moře, odrazilo se to i na samotném stylu. Pokud se poví Provence, většině lidí přijde na mysl levandulové pole. A právě tato rostlina se objevuje v interiéru nejen v podobě kytičky. Často je vidět na doplňcích, nádobí ale i na samotném nábytku.

Foto: © pixabay.com

Foto: © pixabay.com

Venkovskému stylu sluší i jemný vintage, co znamená trošku patiny na kováních a taktéž  „ošoupaný“ vzhled doplňků, hrníčků, váziček apod. Důležitým poznávacím znakem jsou i barvy, kterým kraluje bílá. Nic ale nepokazíte ani šedou nebo pastelovými odstíny fialové, růžové nebo zelené. Vždy byste si ale měli vybrat jednu dominantní barvu a ostatní by měly zůstat v pozadí a vyskytovat se jen v podobě jemných vzorů nebo na doplňcích.

Foto: © pixabay.com

Foto: © pixabay.com

Romantická sedačka

Provensálský styl je sice romantický a zdobený, ale pokud to přeženete může působit kýčovitě. Začít můžete sedačkou, která by měla být světlá a přípustné jsou i jemné květinové vzory. Více jak vítané jsou i dekorační polštáře, které jsou jednak pohodlné a jednak navodí tu správnou atmosféru. Pokud nepatříte k fanouškům vzorovaného nábytku, vyberte si pohovku v barvách, které charakterizují styl Provence.

PO_SED_SEDACIA_SUPRAVA_SURI_3R_1_TAB_BEZOVA

 

Aby obývací pokoj působil ještě o cosi útulněji, vyberte si proutěné houpací křeslo nebo pohodlné křeslo na čtení nebo relaxování. Vhodná je i lampa na čtení s nádychem patiny, která celkový venkovský styl ještě umocní.

TEMPO_KONDELA_KRESLO_ASTRID_TABURETKA_ROSE_18

 

Nábytek v klasickém stylu

Jak už bylo řečeno, při zařizování bytu v provensálském stylu byste se měli vyhnout modernímu nábytku a zvolit spíše klasický styl. Ideální je nábytek v bílé barvě nebo krémové barvě, ale vhodný je i vzhled přírodního dřeva. Podstatný je spíše obývací stěny, nábytek může mít i decentní vyřezávání nebo namalovaný vzor. Měli byste být ale opatrní aby to v kombinaci se zbytkem obývacího pokoje nepůsobilo příliš přezdobeně.

DECODOM_TIROL_OBYVACIA_STENA_KOMBINACIA_02_VANILKA_PATINA

 

Bílá barva působí lehčí a opticky zvětšuje místnost, svoje kouzlo má i dřevo. Určitě nešlápnete vedle, pokud si vyberete dřevěný nábytek, který doplníte světlou sedací soupravou, konferenčním stolkem a samozřejmě dopňky.

BRW_BAWARIA_OBYVACIA_IZBA_1

 

Líbí se vám venskovský styl bydlení nebo upřednostňujete moderní nábytek? Zařídili byste si obývací pokoj v provensálském stylu?

 

Sdílet

Komentáře

komentářů