Obývák je v prním řadě společenská místnost, která se využívá na různé činnosti. Posezení s přáteli, sledování televize nebo čtení – každá z těchto oblíbených obyvákových činností si vyžaduje jiné osvětlení.

Foto: © pixabay.com

Foto: © pixabay.com

Hlavní osvětlení

Do obýváku je vhodné měkké a teplé bílé světlo, podle čeho byste měli vybírat vhodnou žárovku. Jak se bude světlo rozplývat po místnosti už záleží od typu osvětlení.  Hlavní světlo je spravidla umístěné nad konferenčním stolkem, který je spolu se sedačkou centrem obýváku. Nemusí jít při tom nutně o stropní světlo nebo lustr. Hlavním světlem obýváku se může stát i stojící lampa s rozptýleným světlem.

15229D6

Ať už stropní nebo stojící, osvětlení by mělo pokrýt celou místnost. Lustry v domácnostech už dnes velmi často vidět nejsou, i když takový výrazný prvek může dodat obýváku jedinečný styl. Centrální osvětlení je potřebné zkombinovat s dalšími typy svítidel. Pokud jde o intenzitu osvětlení, pro obývák se doporučuje alespoň 250 luxů. Vše ale závisí od výměry obýváku, umístění oken a dispozičního řešení místnosti.

63129-9

Doplňkové osvětlení

Svítidla v obýváku jsou důležité, protože se starají o správnou atmosféru a v konečném důsledku i o funkčnost. Pokud si rádi čtete v křesle, bude pro vás nezbytností lampa na čtení. Intenzita světla a úhel dopadu jsou důležité hlavně proto, abyste si zbytečně neničili zrak. Lampa, kterou budete používat při čtení nebo psaní by měla mít 750 luxů a měla by být nastavitelná, abyste si ji mohli ohnout do potřebné polohy.

54646S

Na čtení lze využít stojící lampu nebo lampičky se skřipcem, které se dají přichytit na parapetní desku, poličku apod. Máte v obýváku umělecké dílo, které si zaslouží vyniknout? Díky bodovému osvětlení určitě přiláká pohledy všech vašich hostů. Co se týká bodových světel, na trhu dnes najdete skutečně širokou nabídku různých provedení a designu. Můžete si tak vybrat osvětlení, které se hodí ke stylu vašeho obýváku.

54121-6

Vytvořte tu správnou atmosféru

Při sledování televize nebo relaxaci nepotřebujete intenzivní světlo, ani není potřebné využívat centrální, resp. hlavní osvětlení. Na tento účel jsou jako stvořené dekorační svítidla, které vydávají jemné rozptýlené světlo. V mnoha případech jde více o dekoraci nebo stylový bytový doplněk než o svítidlo. LED osvětlení dnes mají i praktickou funkci stmívání a tak si můžete intenzitu osvětlení nastavit tak, jak potřebujete nebo jak vám je v daný moment příjemné. Zajímavým doplňkem pro vytvoření příjemné atmosféry může být i barva měnící osvětlení. Využívané jsou i LED pásky umístěné za nebo okolo televize, podsvícení poliček vitríny a pod.

93022_1

Jaké osvětlení máte v obýváku vy? Zdobí váš obývák lustr nebo upřednostňujete nenápadné stropní světlo?

Sdílet

Komentáře

komentářů