Obývací pokoj bez koberce je jako nebe bez hvězd. Je to právě koberec, který místnost spojuje a dodává jí teplo a útulnost. Ať už obývací pokoj renovujete nebo jen hledáte změnu, tento článek vás provede vzrušující cestou výběru dokonalého koberce do obývacího pokoje.

Koberce existují v různých typech a variantách, z nichž každý má své jedinečné kouzlo a funkci. Plošné koberce, které se často používají jako koberce od stěny ke stěně, nabízejí ucelený vzhled, zatímco kusové koberce poskytují flexibilitu v designu. Plošné koberce se dodávají v různých tvarech, velikostech a vzorech, které mohou vnést do vašeho prostoru umělecký nádech.

image4

Určení velikosti koberce

Určení správné velikosti koberce je velmi důležité. Příliš malý koberec může působit nesourodě, zatímco příliš velký koberec může prostor zahltit. Chytrým pravidlem pro obývací pokoje je mít koberec alespoň několik centimetrů pod předními nohami nábytku, aby působil celistvě. Pro luxusnější dojem může být velkolepou volbou větší koberec, který přesahuje nábytek.

Vše o materiálech

Pokud jde o materiály koberců, máte spoustu možností. Tradičním favoritem je vlna, známá svou odolností a měkkostí. Syntetické materiály, jako je nylon a polyester, jsou často cenově dostupnější a nabízejí vynikající odolnost proti skvrnám. Majitelé domů, kteří dbají na ekologii, mohou dát přednost přírodním vláknům, jako je juta, sisal nebo mořská tráva, která jsou udržitelná a dodají vašemu obývacímu pokoji strukturovaný vzhled.

image2
Správné kombinace s místností

Koberce mohou ladit s barevným schématem vašeho pokoje nebo být výrazné, například v kontrastních barvách. Koberce v neutrálních barvách mohou vytvořit uklidňující atmosféru a nechat vyniknout ostatním prvkům vašeho interiéru. Naopak koberce v jasných barvách nebo se vzorem se mohou stát ústředním bodem obývacího pokoje a dodat mu osobitost a šmrnc.

image1
Vnitřní nebo venkovní koberce

Ačkoli je většina koberců určena pro vnitřní použití, existují také venkovní koberce, které mohou rozšířit váš obytný prostor na terasy nebo balkony. Tyto koberce jsou vyrobeny z materiálů odolných proti povětrnostním vlivům a dodají vašim venkovním prostorům pohodlí a styl zároveň.

Díky široké nabídce typů, velikostí, materiálů a barev si jistě vyberete koberec, který se bude hodit nejen do vašeho obývacího pokoje, ale také bude odrážet váš osobní styl. Jen nezapomeňte, že ať už si vyberete plyšový vlněný koberec nebo zářivý kusový koberec, nejde jen o koberec – jde o vytvoření prostoru, ve kterém se budete vy i vaši blízcí cítit jako doma.

image3

zdroj: pixabay

Kouzlo vzorů a textur

Nepodceňujte vliv vzoru nebo textury koberce. Geometrické vzory mohou působit moderně a ostře, zatímco květinové nebo orientální vzory vyzařují klasičtější nebo exotičtější auru. Textura může také výrazně změnit vzhled a atmosféru místnosti. Chlupatý koberec s vysokým vlasem vytvoří plyšovou, útulnou atmosféru, která je ideální pro posezení s dobrou knihou. Koberce s nízkým vlasem nebo s plochou vazbou se svým elegantním a čistým vzhledem hodí do modernějších nebo minimalistických interiérů.

image6
Funkčnost je důležitá

Při výběru koberce do obývacího pokoje, kuchyně nebo dětského pokoje jsou stejně důležité i praktické aspekty. Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, koberec s odolností proti skvrnám nebo v tmavších tónech pomůže zamaskovat rozlité tekutiny a nepořádek. Stejně tak pokud je v obývacím pokoji velký pohyb nohou, bude rozumnou volbou zvolit odolný materiál, jako je nylon nebo vzorovaný design, který dokáže skrýt opotřebení.

image5

Umění vrstvení

Vrstvení koberců může vašemu obývacímu pokoji dodat hloubku a rozměr. Toho lze dosáhnout použitím většího, neutrálního koberce jako základu a následným vrstvením menšího, barevnějšího nebo vzorovaného koberce. Je to skvělý způsob, jak do obývacího pokoje vnést různé textury a vzory, aniž by prostor zahltil.

Podložka pod koberec

Nakonec nezapomeňme na důležitost dobré podložky pod koberec. Nejenže zabraňuje klouzání a posouvání koberce, ale také přidává vrstvu polstrování pro větší pohodlí a pomáhá prodloužit životnost koberce tím, že snižuje jeho opotřebení.

Při hledání dokonalého koberce do obývacího pokoje nezapomeňte, že jde především o nalezení rovnováhy mezi estetikou a praktičností. Zvažte velikost, materiál, barvu, vzor a strukturu koberce, ale mějte na paměti také potřeby vaší domácnosti. S těmito pokyny v ruce jste na dobré cestě k nalezení koberce, který nejen zkrášlí váš obývací pokoj, ale také jej promění v útulné útočiště pro vás a vaši rodinu. Šťastné nakupování koberců!

Sdílet

Komentáře

komentářů